DOM OPADAJĄCY

architekci – Artur Baranowski, Ivan Boltulenis (SA-BI)

projekt – 2020

realizacja – 2021-2022

powierzchnia użytkowa – 269 m²

lokalizacja – Włocławek, Polska

Efektowna bryła budynku to autorska interpretacja dachu wielospadowego, będącego jednym z wymogów planu miejscowego. Ponadto architektom zależało na stworzeniu obiektu zwartego, w pełni otwartego tylko na południową część działki i sąsiadujące z nią sady jabłkowe.

Główna oś budynku jest prostopadła do ulicy i tworzy czysty podział funkcjonalny na dwa symetryczne skrzydła połączone częścią dzienną. Otwarta jest ona dużymi przeszkleniami zarówno na patio jak i podłużny taras południowy. Wschodnie skrzydło to część sypialniana posiadająca podcień zapewniający komunikację z głównym tarasem, zaś zachodnie zawiera część techniczną i relaksacyjną, oraz taras techniczny.

Opadające ku ziemi ściany, poza tym, że zlewają się z gruntem dając wrażenie trwałości, zapewniają użytkownikom prywatność. Od frontu, tworząc jednocześnie patio wejściowe oraz od południa na tyłach budynku gwarantując prywatność tarasowi słonecznemu otwartemu na sad. 

Budynek wyłania się z terenu i w nim zanika.

Najciekawszymi elementami jest patio na froncie, prowadzące odbiorcę do wejścia umiejscowionego w centralnej części planu, oraz południowy stok przechodzący w dach, mający pełnić funkcję rekreacyjną.